Vydání 06/2015

V bezpečné náruči přírody

Návštěvy některých staveb jsou doslova balzámem na duši. Propojí-li se silné místo, dobře navržený dům a srdeční majitelé, je to zkrátka zážitek. Tak jako v tomto případě. Přestože se na první pohled tato dřevostavba tváří jako „obyčejný" dům tradičního archetypálního tvaru, kde už člověka nic nepřekvapí, opak je pravdou. Podporující a jedinečné prostředí bujné přírody, ve kterém je zasazena, celou atmosféru jen podtrhuje.

Již po studiích nám bylo jasné, že bydlení v Praze je pro nás dočasnou záležitostí. Neustále jsme vyhledávali přírodu a jezdili na venkov za našimi rodinami. Bylo zřejmé, že koupit velký byt, odkud budeme neustále utíkat, je nesmysl. Kraj Berounska a místo, kde nyní žijeme, nás nadchly. Po řadě návštěv sterilních satelitů byl tento pozemek jako oáza – s blízkým potokem a vzrostlými stromy, navíc v naprostém klidu.

Světlo a prostor základem domova

Technologii dřevostaveb jsme měli v hledáčku delší dobu a zdála se nám vzdušná, lehká a do lesa jako dělaná. Navíc s obrovskou výhodou – rychlostí stavby. Těžké a špinavé zděné systémy nám neseděly. Inspirováni rakouským stylem moderní architektury jsme nakonec oslovili architekta, který nám byl svým rukopisem nejblíž, a ihned jsme si sedli. Líbil se nám jeho čistý styl a použití dřeva také na fasádě, takže je patrné, z jakého materiálu je objekt postaven.

V našich představách figuroval velmi prosklený a otevřený dům. Chtěli jsme žít uvnitř s pocitem, jako bychom byli venku. Nečleněný obytný prostor v přízemí, jako místo pro setkávání početné rodiny a přátel, byl dalším kritériem. Také mít v domě dostatek světla a zachovat velkou otevřenost podlaží mezi sebou, abychom mohli být v kontaktu s dětmi nahoře.

Architekt nejen naprosto vystihl naše potřeby, ale pamatoval i na zakomponování cenných výhledů na blízké zajímavosti – zámek, vilu nebo keltské opidum. Celá spolupráce byla zkrátka úžasná zkušenost.

Problémy nejsou překážkou

Stejně jako jsme si lidsky sedli s architektem, přišlo souznění i s vybranou realizační firmou. Úplně nás nadchli svým přístupem. Ne že by v průběhu stavby nevznikaly problémy, vznikají vždy, ale záleží na tom, jak jsou řešeny. A právě to nás velmi příjemně překvapilo. Na stavbu jsme pravidelně jezdili, ale nemuseli jsme tu být nonstop a realizaci neustále kontrolovat, což byla velká úleva.

Jak to tak bývá, přišly i nečekané komplikace během užívání domu, například mokré skvrny kolem střešních oken. Ukázalo se, že foukaná celulózová izolace se uvnitř nedostala do rohů dutiny a vznikly tak tepelné mosty. Problém nakonec vyřešilo docpání celulózy do těchto míst. Také nám kvůli problému s odpadem vytekla voda v koupelně horního patra a prosákla stropem až do obývacího pokoje. Opět se ale vše velmi rychle spravilo. Hned druhý den zde byli řemeslníci, konstrukce byla otevřena, nechala se důkladně vyschnout a bylo po problému.

Slunce – základní zdroj tepla

Obytný prostor je orientován na jih. Za slunečného počasí sem tedy prakticky pořád svítí a v zimě často vůbec není třeba topit. Díky galerii se navíc prohřívají pokoje v horním podlaží. Jsme teplomilní, takže nám nevadí ani teploty kolem 24 stupňů. V létě se k naší spokojenosti dům nepřehřívá, což přisuzujeme zejména okolním vzrostlým stromům, které teplotu efektivně snižují. Teplo v domě kromě slunce zajišťuje elektrické podlahové vytápění a příležitostně krb, který máme spíš pro atmosféru. Za loňský rok jsme za elektřinu (ohřev vody, topení, osvětlení a spotřebiče) platili kolem dvaceti tisíc.

Výrazné prosklení dvou stěn přízemí je skvělé. Užíváme si světlost interiéru, kontakt se zahradou a třeba i to, že neztrácíme přehled o synkovi, který běhá venku.

Perfektní je kryté venkovní posezení, kde je také krb. Když je chladněji, je to úplná idylka – jsme chráněni před větrem a navíc se ohřejeme u ohně.

Je zkrátka skvělé mít kam se vracet z ruchu velkoměsta, do klidu mezi šumění stromů a švitoření ptáků, a mít domov, který nás podporuje a nabíjí.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

 

Zastavěná plocha: 121 m2
Užitná plocha: 135 m2
Konstrukční systém: panely v systému PALIS
Tepelná izolace (obvodových stěn a střechy): foukaná celulóza ISOCELL
Fasáda: omítka, modřínový obklad PALIS, cementovláknité desky
Střešní krytina: betonová taška
Okna: eurookna EUROM, profil 92, tepelně-izolační trojsklo, předokenní žaluzie
Podlahy: keramická dlažba, dřevěná podlaha
Teplo: elektrické podlahové vytápění, krbová vložka, ohřev TUV elektrický bojler
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokarton tl. 12,5 mm, rošt předstěny + minerální vata 60 mm, OSB deska tl. 15 mm, konstrukce stěny z lepeného I-nosníku PALIS + celulóza 220 mm, DHF deska tl. 15 mm, provětrávaná mezera tl. 40 mm, vodorovný rošt 40 mm, modřínový obklad nebo cementovláknitá deska (8 mm) 24 mm
Celková tloušťka stěny: 426,5 mm
Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,18 W/m2K

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop