Hurá do lesa z pestrobarevných sítí!
Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 01. listopad 2012 |

Architekti ze studia Tezuka Architects ve spolupráci se stavebními inženýry z Tis&Pertners navrhli trvalý pavilon pro umělecké studio Toshiko Horiuchi Macadam, které se zabývá výrobou ručně tkaných sítí. Dřevěná kopule je umístěná v Hakone Open-Air Museum, což je unikátní muzeum pod širým nebem, ležící v jedné z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Japonska.
Různobarevné sítě lákají (nejen) děti
Studio Toshiko instaluje své sítě do mnoha realizací a jedním z velkých zákazníků jsou právě děti, které mohou v různobarevných sítích prolézat. Právě ony se měly stát hlavními návštěvníky permanentní výstavní expozice, protože by ale sítě na přímém dešti a UV záření brzy ztratily své kouzlo, požádalo studio Toshiko o pomoc Právě Tezuka Architects.
Název díla Woods of net – tedy Les ze sítí vystihuje myšlenku tvůrce pavilonu
Architekti nechtěli vytvořit pavilon, který by byl striktně separovaný od exteriéru, a proto se pokusili o realizaci domu-nedomu, místa, které stírá hranice mezi exteriérem a interiérem, místa, které bude na své návštěvníky působit podobně jako vysoký les – budou se cítit chráněni a přitom nijak omezeni. Jak trefně poznamenávají sami architekti, z pavilonu se nakonec stalo něco jako trampské ohniště – děti dovádějí uprostřed (stejně jako plameny ohně) a rodiče leží kolem dokola, diskutují a pozorují své ratolesti.
Stavitelé se při konstrukci inspirovali starými japonskými chrámy
K výstavbě pavilonu bylo využito 320 m3 dřeva, bylo použito celkem 589 prvků, z nichž žádný nebyl úplně stejný jako jiný a v celé konstrukci není použitý jediný kovový spojovací prostředek. Tesařské spoje tohoto typu byly v Japonsku používány při výstavbě tradičních dřevěných chrámů, z nichž některé přežili v dobrém stavu i 300 let.