Paraván v dřevostavbě nemusí být jen dřevěný...
Úterý, 21. červen 2011 |


Paravány z mnoha materiálů
Paraván je nadmíru praktická variabilní stěna, jejíž předností je lehkost, mobilita a velký výběr materiálů, které se lehce dají přizpůsobit jakémukoliv interiéru. Ke starým perleťovým, malovaným, dřevěným nebo hedvábným paravánům přibývají designové kovové nebo plastové kousky; stálou klasikou je bambus. Paraván můžete mít ještě z mnoha dalších materiálů, třeba v kombinacích textil a dřevo, plast a kov. Záleží na kvalitě zpracování a kreativitě. V dřevostavbě se paraván například dá dobře sladit s odstínem palubkových obkladů, ale nemusí být jen dřevěný. Ke dřevu na stěnách se výborně hodí třeba výplety paravánu z lýka, trávy nebo výplně z pergamenu.
Kompaktní, průsvitné i průhledné...
Paraván může být neprůhledný anebo průsvitný. Ten bývá potažený jemnou tkaninou či hedvábným papírem a propouští rozptýlené světlo. Paravány poloprůhledné bývají vyrobeny z perforovaných výplní, výpletů nebo lamel. Některé paravány jsou zcela průhledné, bez výplně - tvoří je jen kovová nebo dřevěná konstrukce. Moc toho tedy neschovají, slouží jako designový prvek interiéru a také jako vysoký němý sluha – přehodí se přes něj šaty. Některé kompaktní paravány mají z jedné strany poličky a kapsy, získáme s nimi i úložný prostor na drobnosti.
Šatna i počítačové centrum za paravánem
Paraván je multifunkční, dá se různě složit nebo ponechat rozložený skoro v přímce, takže lze různým způsobem oddělit roh místnosti. Vytvořit tak můžeme v ložnici jednoduchou malou šatnu, ve velké koupelně nebo v dětském pokoji zákoutí k uschování drobností. Paraván dokáže vytvořit soukromí kolem křesla, kde si čteme a také u počítače. Může fungovat i jako zastínění proti nízkému slunci. Dá se říci, že ve velkých propojeným obytných prostorech moderních dřevostaveb vždycky paraván najde své místo a funkci. A pokud jde o ceny, ty se mohou pohybovat od pár stovek až k několika tisícům eur za paraván od světových designérů.