Dřevostavba s novou fasádou? Co zkusit šindel?
Úterý, 14. červen 2011 |


U novostaveb se u nás nevidí šindele na fasádě často. Berme to tedy jako námět k inspiraci; i u nás existují firmy, které se zabývají výrobou a instalací šindelů nejen na střechy, ale i na plochy vertikální, fasády a štíty. Šindelový vnější obklad nejlépe vynikne na dřevostavbách, v Evropě se dnes hojně využívá u pasivních domů. Říká se, že je to nejhezčí zateplení fasád.
Šindelové fasády bez omezení
Ve světě vidíme šindelové fasády na historických domech, venkovských zámečcích a sídlech, loveckých chatách, horských chalupách – a stále více na moderních novostavbách. Velké kubusy i nepravidelné lichoběžníkové tvary, organické tvary domů – to všechno často pokrývá dřevěný šindel, který vdechne domům nový rozměr.
Nápaditá rekonstrukce nejen dřevostavby
Starší rodinný domek nebo obyčejná chata se vzhledově pozvedne, když je obložíme dřevěnými šindeli. Takové vylepšení domu pak může doprovázet ještě třeba instalace dřevěných okenic, nový nátěr zábradlí nebo jiných dřevěných prvků.
Výběr barvy a tvaru
Protože je mnohem více vidět, platí u fasády více než u střechy, že promyšlený výběr tvaru, typu a barvy šindele je nezbytný. Je potřeba skloubit barvu a tvar šindelů s okny, dveřmi a dalšími prvky. Také na tvaru samotných šindelů záleží – čtvercové šindele skládané do pásů udělají jiný dojem než delší obdélníky kladené přes sebe. Pokud jde o barvu, šindele si coby přírodní materiál podrží svůj nejednotný odstín dřeva, nemusíme se bát, že by fasáda byla jednolitá a nudná.