Administrator | Středa, 20. únor 2013 |
Jednou z využívaných forem pěnoskla je jeho drť, která se ve většině případů využívá pro tepelnou izolaci pochozích střech nebo u dřevostavbových základových desek. Pojďme se s pěnosklem ve formě drti trochu více seznámit.
Minulý týden zde bylo pojednáno o tepelně izolačním materiálu vynikajících vlastností – pěnosklu v kompaktní formě. Druhou a neméně využívanou formou pěnoskla je jeho drť (granulát pěnoskla).
Výroba se od kompaktní formy prakticky neliší a i v tomto případě lze využít skleněného recyklátu. Energetická stopa se tak velmi snižuje – odpad se pouze přetaví a nevyrábí se nové sklo, které se poté „pouze" uloží do konstrukce stavby. Při cílené výrobě granulátu se skleněná moučka napění do formy velkého kola. Po vychladnutí se mechanicky rozláme na úlomky do velikosti 60mm. Rozlámáním je výroba izolantu hotová – poté se už pouze zabalí do velkých žoků a expedují na místo stavby.
K čemu slouží drcené pěnosklo
Drť se většinou využívá pro tepelnou izolaci pochozích střech nebo základových desek dřevostaveb. Spodní stavba je provedena velmi rychle a pěnosklo zde má funkci jak tepelně-izolační (bez vzniku tepelných mostů), tak i drenážní (díky nulové nasákavosti pěnoskla). Pěnosklo je předurčeno pro budování základových desek bez základových pasů – dřevostavby jsou velmi lehké.
Zakládání stavby na pěnoskle - postup prací:
- Skrytí ornice,
- vyhloubení jámy – v závislosti na terénu, rozměrech stavby a výšce soklu,
- vyložení jámy geotextilií,
- nasypání vrstvy drtě pěnoskla (výšku vrstvy určuje statik-projektant),
- urovnání a zhutnění vrstvy pěnoskla,
- provedení zátěžové zkoušky,
- instalace hydroizolace,
- provedení betonové desky s armaturou.
Sedm důvodů pro využití pěnoskla
- Nenasákavost,
- nehořlavost,
- mechanická odolnost,
- biologická odolnost,
- chemická odolnost,
- ekologická nezávadnost,
- tepelně izolační vlastnosti.
Základní parametry pěnoskla
- Tepelná vodivost (zhutnění 1,3 : 1) 0,080 W/mK,
- snímatelné napětí v tlaku (zhutnění 1,3 : 1) 275kN/m2,
- násypná hmotnost cca 150kg/m3.
Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení
Dřevostavby představují čím dál oblíbenější volbu při realizaci snů o bydlení. Díky vysoké energetické efektivitě a rychlé výstavbě jsou ekonomicky atraktivní, navíc s nimi lze…
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…