Pozemek v mírném východním svahu s výhledem na Lysou horu, Smrk a Kněhyni, místní tři největší kopce, se zdá být naprostým ideálem. Zvlášť, když na vlak je to od domu jen nějakých 200 metrů. I když při shánění vhodné parcely očekával David problémy, nakonec jim přálo štěstí.
Skoro se mi chce říct, že k dřevostavbě musí člověk postupně dozrát – je to komplex takových aspektů, jako jsou zdraví, děti, ohledy k přírodě nebo úspora energií. Když se zamyslím nad svou klientelou, v poslední době celkový zájem o dřevostavby roste, ovšem jak jsem již řekl, člověk si na ty své důvody musí přijít sám. V praxi se mi osvědčilo, že jakékoliv přesvědčování a popisování zjevných výhod této technologie vyvolává spíše opačnou reakci. Když má ale stavebník pocit, že všechny přednosti dřeva objevil sám, s nadšením se do výstavby dřevostavby pustí.
Být sám sobě architektem je, vyjádřeno jedním slovem, zdlouhavé. Nemáte žádný konečný termín, jen limitní rozpočet a tak pořád vymýšlíte a měníte a upravujete...Zřejmě by bylo jednodušší si na to přizvat jiného architekta, ale pak bych si zase ten dům tak „neprožil" a to by byla ve výsledku škoda.
Dům neměl žádného generálního dodavatele, realizovali jsme ho s pomocí více dílčích firem a řemeslníků, a vždy jsme vybírali jen „osvědčené" možnosti. Buď jsme najímali ty, se kterými jsem už sám spolupracoval, nebo ty, které mi někdo doporučil. A se všemi jsem byl ve finále spokojený. Takový model je podle mě správný, ovšem je u něj naprosto nezbytné mít na stavbě zkušený stavební dozor, který na všechno dohlédne.
Půl roku od koupě pozemku jsme poprvé kopli do země, za dalšího půl roku byl pak dům připravený k nastěhování. Dalších šest měsíců trvalo ještě detailní promyšlení a výroba nábytku, takže žádný světový rekord v rychlosti výstavby se nekonal, i tak si ale myslím, že jsme to zvládli rychle. Projekt interiéru domu bohužel v praxi nebývá pravidlem, i když exteriér a interiér jsou dvě silně provázané a neoddělitelné věci. Samozřejmě při návrhu zohledňuji dispozice i předběžné rozvržení nábytku, ale ne každý klient se rozhodne dotáhnout tyto idey do konce. Jsou to ale právě detaily, které pak dělají dům domem. A interiér je pro obyvatele domu stěžejní, vždyť v něm tráví většinu svého času. My máme, až na drobné výjimky, veškerý nábytek na míru. Největším nepřítelem tak pro mě při zařizování domu byl čas, kterého tak nějak nikdy nebylo nazbyt.
Zvolená technologie nám umožnila ponechat dřevěnou konstrukci v interiéru pohledovou, takže jsme se vyhnuli předstěnám. Z toho pro mě vyplynulo asi největší překvapení, pokud bych měl srovnávat život ve dřevostavbě s bydlením ve zdivu. Dřevo na stěnách i na stropě totiž více pohlcuje zvuk a vytváří tak mnohem útulnější a příjemnější prostředí. Na co naopak musíme dbát, je udržování vlhkosti alespoň na 50%. I naše malé děti tak vědí co je a jak funguje zvlhčovač.
Samozřejmě je pořád co zlepšovat, ale s bydlením tak, jak jsme si ho navrhli, jsme pořád stejně spokojeni. Když se nad tím zamyslím, i kdybych teď začínal úplně od začátku, dům by se zřejmě moc nelišil. Je nízkoenergetický (pasivní jsme nechtěli), vytápíme elektrokotlem s teplovodním podlahovým vytápěním. Zainvestovali jsme do centrálního vysavače (a jsme s ním moc spokojení), na střechu jsme umístili fotovoltaické panely a osvětlení a topení máme napojené v systému inteligentní elektroinstalace.
A co bych doporučil každému začínajícímu stavebníkovi? Aby byl upřímný sám k sobě. Na začátku si položil ty správné otázky – kde a jak chci bydlet, kolik do toho chci dát, jakým způsobem se chci podílet na výstavbě a podobně – a hlavně si na ně zcela otevřeně a upřímně odpověděl. Je to totiž základní a tím pádem ten nejdůležitější kámen při budování vztahu s architektem. Ten totiž nemá zpočátku žádné jiné informace, než ty, které mu stavebník poskytne a pokud jsou odpovědi na tyto základní otázky jakýmkoliv způsobem zkreslené nebo neúplné, nemůže to nikdy vést k dobrému výsledku.
Připravila Dagmar Šimonová
Foto Martin Zeman
Velikost pozemku: 2 600 m2
Zastavěná plocha: 265 m2
Podlahová plocha: 160 m2
Spodní stavba: základové pasy / ŽB deska
Stavební systém: celostěnové CLT panely
Tepelná izolace: minerální vata
Fasáda: sibiřský modřín bez povrchové úpravy
Střecha: 180mm CLT panel, 400mm izolace EPS
Střešní krytina: hydroizolační fólie, zelené střecha
Okna: hliníková
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: dvouvrstvá dubová 12 mm
Vytápění (zdroj): elektrokotel
Topení: teplovodní podlahové
Větrání: přirozené
Ohřev vody: 200l zásobník, elektrický ohřev
Skladba stěny: 100 mm CLT panel, 200 mm minerální vata / difuzní folie, 50 mm provětrávaná mezera, 20 mm dřevěný obklad
Celková tloušťka stěny: 370 mm
Hodnota U stěny: 0,19 W/m2K
Hodnota U střechy: 0,15 W/m2K
RD Mnichovice
EKOPANELY SERVIS s.r.o.
Užitná plocha: 124.3 m²
Dispozice: 3+kk / 3+1
Rodinný dům Tábor - dřevostavba na klíč
ALFAHAUS s.r.o.
Užitná plocha: 137 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Bennet
KANADSKÉ SRUBY TÁBOR, s.r.o.
Užitná plocha: 177 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
LUCERN 116 - dřevostavba na klíč
LUCERN dřevostavby s.r.o.
Užitná plocha: 103.1 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Rodinný dům 307 - dřevostavba na klíč
PILA MARTINICE s.r.o.
Užitná plocha: 130 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Moderní roubenka v trampské osadě
OK PYRUS, s.r.o.
Užitná plocha: 117 m²
Optimal 02 - dřevostavba na klíč
PENATUS s.r.o.
Užitná plocha: 124 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
PLANUM
WOLF SYSTEM spol. s r.o.
Dispozice: 2+kk / 2+1
EKONOMY MS 04 - dřevostavba na klíč
MS HAUS s.r.o.
Užitná plocha: 85 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Pavo 111 - dřevostavba na klíč
A T R I U M, s.r.o.
Užitná plocha: 111.03 m²
Dispozice: 5+kk / 5+1
Chata v Jizerských horách - dřevostavba na klíč
3AE s.r.o.
Dům se sloupy z douglasky
ARCHCON atelier, s.r.o., DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Užitná plocha: 118.44 m²
Dispozice: 4+kk / 4+1
Dřevostavba roku - archiv
Copyright © 2025 Českobrodská 35, 190 12 Praha 9 - Dolní Počernice Kontakt